Planując wyposażenie kuchni nie możemy zapomnieć o zlewozmywaku – nieodzownym tak w mniejszym, jak i w większym pomieszczeniu. Obecnie nie sposób nie zauważyć rosnącej popularności modeli montowanych bezpośrednio pod blatem. Zachwycają one swoim wyglądem, docenić należy jednak również ich praktyczne zalety. Co warto zatem wiedzieć na ich temat?

Podwieszany zlewozmywak w praktyce

Zlewozmywak podwieszany

W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań, zlewozmywak podwieszany (dostępny np. tu https://catido.pl/pol_m_Kuchnia_Zlewozmywaki-podwieszane-470.html) jest umieszczany pod blatem roboczym znajdującym się w zabudowie kuchennej. Jeszcze przed montażem konieczne jest wykonanie w blacie wycięcia idealnie dopasowanego tak do kształtu, jak i do wymiarów zlewozmywaka. Sam jego montaż jest dokonywany od dołu. Podstawowa różnica pomiędzy zmywakiem podwieszanym, a modelami nakładanymi i wpuszczanymi wynika z tego, że w tym pierwszym przypadku na płaszczyźnie blatu nie widać krawędzi zlewu. Podnosi to walory estetyczne pomieszczenia potęgując wrażenie, że zlewozmywak jest jego integralną częścią. Oczywiście, satysfakcja, jaką w przyszłości dawać nam będzie zlewozmywak podwieszany, w znaczącym stopniu uzależniona jest od tego, jak starannie wykonane zostały prace montażowe. Miejsce, w którym komora zlewu i krawędź blatu łączą się ze sobą, jest zawsze narażone na działanie wilgoci. Nic więc dziwnego, że na etapie montażu konieczne staje się dokładne uszczelnienie łączenia z wykorzystaniem silikonu. Bardzo dużą rolę odrywa tu także jakość samego blatu kuchennego. Producenci zlewozmywaków podwieszanych nie przekreślają żadnego rozwiązania. Zwracają jednak uwagę na to, że najlepszą opcją są blaty kompozytowe i kamienne, w naturalny sposób odporne na działanie wody.

Wybieramy idealny zlewozmywak

Gdy podejmiemy już decyzję o tym, że w naszej kuchni pojawić się ma zlewozmywak podwieszany, czas, abyśmy zastanowili się nad tym, jaki jego model będzie najbardziej odpowiedni. Przeważnie zlewozmywaki mają kształt kwadratu lub prostokąta. Jeśli jednak poszukujemy rozwiązań bardziej oryginalnych, bzz trudu trafimy na te, które mają kształt okręgu, trapezu, a nawet litery L. Wybór najlepszego modelu zlewozmywaka zwykle jest uzależniony przede wszystkim od naszych preferencji. Nie możemy jednak zapominać o tym, że wygoda korzystania z niego jest większa, jeśli model jest dopasowany do wielkości kuchni, z której korzystamy. W najmniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się zatem zlewozmywaki jednokomorowe. Pozwalają one na umycie niewielkiej liczby naczyń, a jednocześnie zajmują znacznie mniej miejsca niż ich dwukomorowe odpowiedniki.