Schody w domach jednodzinnych, które posiadają pietra są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim możliwe jest przemieszczenia się pomiedzy dołem a górą. Muszą być one jak najbardziej funkcjonalne i bezpieczne. Ważne aby były skonstruowane w taki sposón, aby zminimalizowały ryzyko wypadku. Następną rzeczą na jaką się patrzy jest wygląd schodów oraz ich utzrymanie. 

TYPY SCHODÓW 

Istnieje bardzo dużo różnych typów schodów. Ważne aby były one dobrane do stylu domu oraz posiadanego miejsca. Najbardziej popularne modele schodów to: 

  • schody minimalistyczne - występują w kolorze czarnym lub białym. Warto dodać drewno oraz kamień co doda charakteru schodom. Kolor czarny zwiększa elegancję pomieszczeń. Białe schody tworzą cieplejszą atmosferę. 
  • schody tradycyjne - pod schodami można umieścić różne schowki i elementy. Takie schody posiadają barierki zwiększające bezpieczenstwo. Czasem używane są szklane balustrady, które mają lekki i elegancki wygląd. 
  • schody kręcone - pozwalają na zaoszczędzenie miejsca jednocześnie dając niezwykły wygląd. 
  • schody industrialne - wykonane z surowego drewna oraz metalu podkreślają styl mieszkania. Często też zamiast desek używa się płytki ceramiczne o wyglądzie desek. 

Podczas wyboru schodów należy wybrać czy będą one metalowe, szklane czy drewniane. Do najnowocześniejszych schodów można zaliczyć lewitujące schdy, które sprawiają wrażenie wystających ze ściany i niczym nie przytrzymywanych jednak w rzeczywistości jest to bardzo stabilna kontrukcja. Schody kręcone nie posiadają najwyższego stopnia wygody jednak są bardzo dekoracyjne i mogą być zamontowane nawet w ciaśniejszych miejscach. Schody kręcone zazwyczaj posiadają balustrady jednak nie jest to konieczny wymóg. Dobór typu schodów w dużej mierze zależy od miejsca ich usytuowania. 

NIETYPOWE SCHODY 

POMYSŁ NA SCHODY W DOMUDo nietypowych schodów możemy zaliczyć podesty lub kilka schodków. Podesty robią duże wrażenie, ale mogą również być używane jako póleczki na różne rzeczy. Pozwoli to wyróżnić dekoracje. Na podestach można również położyć materiał, który spowoduje, że podest będzie służył jako siedzisko lub miejsce zabaw dla dzieci. Czasem pomiędzy pomieszczeniami są małe różnice poziomów. Do takich miejsc również można użych schodków. Wykończone jednoroną wykładziną zwiększą piękny wygląd pomieszczeń. Takie schodki mogą znajdować się wewnątrz domu ale również na tarasach lub balkonach. Nietypowymi schodami są schody kręcone inaczej zwane spiralnym, które pozwalają na zaoszczędzenie miejsca. Podczas ich montowania w suficie wykonywany jest otwór pozwalający na wejście na piętro.