Scrapbooking to sztuka ręcznego ozdabiania albumów ze zdjęciami, tworzenia kartek, czy innych rodzinnych pamiątek. Polega na zastosowaniu techniki kolażu, czyli przyklejaniu na papier różnych materiałów i tworzeniu z nich kompozycji. Powstają w ten sposób niepowtarzalne, stylowe prace.

Kolebką tego rękodzieła są Stany Zjednoczone i tam jest ono bardzo popularne.Tam też, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku powstał pierwszy scrapbooking sklep. Obecnie jest ich wiele, zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Oferują różnorodne materiały, począwszy od podstawowego – papieru, po bardziej skomplikowane jak pieczątki, dziurkacze, czy specjalne pisaki. Co jest potrzebne do wykonania efektownych prac?

Papier – konieczna baza

Co jest potrzebne do scrapbookingu?Osoby  lubiące prace manualne, mające choć trochę  wyobraźni i zmysłu artystycznego mogą zacząć tworzyć pamiątki, czy ozdobne kartki. Będzie to świetna forma relaksu, a przy okazji powstaną niebanalne prace. Ich podstawą zawsze jest papier. Każdy scrapbooking sklep (np. https://nastrychu.pl/) posiada go w ofercie w różnych formatach i gramaturze. Poza zwykłymi warto mieć też ozdobne, kolorowe kartki, które mogą być jednobarwne lub też we wzory. Przed zakupem tego bazowego materiału warto zastanowić się nad kolorystyką tworzonej pracy i wybrać papiery pasujące do siebie.

Potrzebne narzędzia

Osoby zaczynające przygodę z tworzeniem unikatowych albumów muszą zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Dobry scrapbooking sklep pomoże w ich wyborze. Konieczne będą dobre, ostre nożyczki do wycinania drobnych elementów. Niektórzy używają też  gilotyny do cięcia papieru, mając pewność, że wykonana praca będzie równa i staranna. Ponadto potrzebny będzie klej, najlepiej przeznaczony specjalnie do papieru, nie pozostawiający plam.  Czasem jednak lepiej sprawdzi się taśma dwustronna, którą też warto mieć.

Ozdobne drobiazgi

Do wykonania prac przydatne  będą różne elementy, które mają za zadanie ozdobienie kartki ale też zamaskowanie łączeń papieru, czy sklejonych części. Świetnie nadają się do tego wzorzyste tasiemki, albo też koronki czy wstążeczki. Każdy scrapbooking sklep ma w ofercie także wiele ozdób w postaci półperełek, kwiatów, naklejek i tekturek. Warto zaplanować wcześniej styl wykonywanej pracy i do niego dobrać odpowiednie detale. Równie dobrze  można wykorzystać guziki, piórka, czy inne drobiazgi, które każdy ma w domu.

Dziurkacze i stemple

Poza zwykłym dziurkaczem warto mieć specjalne, które pozwalają na szybkie wycięcie przeróżnych kształtów. Są też małe urządzenia, które umożliwią wykonanie delikatnej koronki na papierze. Poza tym bardzo przydatne są stemple, z różnym symbolami, które można dopasować do każdej kartki.

Każdy kto zacznie tworzyć metodą scrapbookingu i wykona pierwszą pracę będzie wiedział co jeszcze będzie mu potrzebne a wszystko znaleźć można w specjalistycznym sklepie