Niektóre prace domowe czy hobbystyczne wymagają od majsterkowicza użycia nieco większych narzędzi niż młotek czy śrubokręt. Jednym z tego rodzaju urządzeń jest szlifierka. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów pochodzących od dużej liczby producentów i sprzedawanych w najróżniejszych cenach. Przed zakupami warto zatem sprawdzić, czego tak właściwie potrzebujemy i na co musimy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze optymalnego dla nas sprzętu. Poniżej podpowiadamy, co jest najważniejsze w przypadku szlifierek.

Co jest najważniejsze?

Szlifierka FestoolWybór optymalnej dla naszych potrzeb szlifierki Festool zdecydowanie do najłatwiejszych nie należy. Na rynku dostępne są różne modele, które różnią się nie tylko ceną, ale również bardzo istotnymi parametrami. Dotyczy to w szczególności szlifierek oscylacyjnych i mimośrodowych. W tych przypadkach, przed zakupem powinniśmy porządnie przyjrzeć się takim parametrom jak:

  • skok oraz liczba oscylacji w przeliczeniu na sekundę,
  • rozmiar stopy szlifierskiej,
  • moc silnika,
  • waga szlifierki Festool,
  • odporność na zapylenie,
  • jakość wykonania, trwałość, gwarancja itp.
Jeśli nie do końca wiemy, jak podejść do tematu - zwłaszcza, jeśli jest to nasz pierwszy zakup - warto poprosić o pomoc specjalistę, który po wysłuchaniu naszych wymagań i wątpliwości podpowie, jakie rozwiązanie będzie optymalnie. Kryterium, którym niewątpliwie nie powinniśmy się kierować jest cena. Dlaczego? Powszechnie obecne jest przekonanie, że droższe znaczy lepsze. Nie jest to jednak prawdą i niejednokrotnie cena nie idzie w parze z jakością.

Co z kwestią materiałów eksploatacyjnych?

Decydując się na zakup szlifierki Festool powinniśmy również pamiętać, że na tym nie kończą się koszty związane z narzędziem i jego używaniem. Istotne są również inne elementy, które są niezbędne podczas wykonywania prac. Ważne jest zatem, aby wcześniej dowiedzieć się między innymi, jaki rodzaj materiałów ściernych będzie odpowiedni w przypadku modelu, którym jesteśmy zainteresowani. Są to materiały, które będziemy kupować systematycznie, dlatego wyłącznie od rodzaju szlifierki zależy, ile będzie nas to kosztowało. Tutaj często pojawia się zagranie marketingowe, które nie jest obce także producentom drukarek. Otóż tani sprzęt może oznaczać konieczność dokupienia o wiele droższych materiałów eksploatacyjnych. W przypadku szlifierek może to oznaczać na przykład niestandardowy kształt i format materiałów ściernych. Jest to zatem kolejna kwestia, którą warto sprawdzić jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu szlifierki Festool.