Skandynawskie style aranżacji wnętrz świetnie sprawdzają się w małych przestrzeniach, a to dlatego, że ze względu na dominujący jasny kolor ścian i mebli, optycznie powiększają przestrzeń, nadając jej również wrażenia przejrzystości. Nic więc dziwnego, że styl ten od lat cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród osób, które lubują się w gustownych aranżacjach wnętrz. Co ważne, by zbudować go w sposób klimatyczny nie trzeba wielu elementów, a część mebli można stworzyć metodą DIY.

Czym jest styl skandynawski?

krzesła barowe tapicerowaneJak sama nazwa mówi – styl ten narodził się w północnych krajach, a jak wiadomo jest to miejsce dość surowe, w którego krajobrazie dominują długie zimy i ciemne dni. Przez to mieszkańcy skandynawskich rejonów aranżacji swoich domów chcieli nadać ciepła i światła poprzez jasne kolory. Trzeba przyznać, że mimo, iż styl ten jest dość minimalistyczny to jest zarazem ciepły przez te neutralne barwy i przytulne dodatki. Wnętrze urządzone w ten sposób musi być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego powinny dominować proste formy, ale zarazem estetyczne. Krzesła barowe tapicerowane, drewniane stoły, białe meble, proste zdobienia i naturalne drewno – takie połączenie sprawia, że pomieszczenie przestaje być surowe i nieprzystępne, a zaczyna być pełne przytulności. Styl skandynawski lubi naturalne dodatki – żywe rośliny w doniczkach, drewniane podłogi, nieotynkowane cegły, lniane i płócienne obrusy oraz zasłony. Całość można podbić poprzez swojska zastawę i aromatyczne świece, które ożywią to z pozoru nieprzystępne i zimne miejsce.

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Jak już było wspomniane wyżej – styl ten cieszy się dużym powodzeniem także wśród posiadaczy niewielkich przestrzeni. Świetnie sprawdza się aranżacja kuchni i salonu w skandynawskim stylu, zwłaszcza ze względu na możliwość dogodnego zagospodarowania przestrzeni. Taki sposób aranżacji wnętrz pokazuje także, że przesyt nie działa na naszą korzyść – i nie chodzi tu już tylko o względy zagracania przestrzeni, ale też poczucie chaosu, w którym po prostu ciężko się odpoczywa i relaksuje.

Kuchnia z salonem w stylu skandynawskim powinna spełniać kilka podstawowych warunków: pierwszym są oczywiście jasne barwy: biel, szarość, a także czerń zestawiona z naturalnymi dodatkami takimi jak drewniana podłoga, krzesła, stoliki w stylu skandynawskim. W tym wypadku warto także zastosować ladę, która będzie oddzielała przestrzeń salonu od tej kuchennej, a dodatkowo w ten sposób można uzyskać miejsce, przy którym można jeść. Warto kuchenno-salonową ladę ozdobić ceglanym motywem, który dodatkowo wprowadzi element skandynawskiej naturalności i przebije swą czerwienią ciel mebli. Nada także przytulności, ale też klimatycznego wyrazu. Ważnym elementem salonu oprócz narożnej, wygodnej i dobrze wyprofilowanej sofy jest stoliki w stylu skandynawskim, który standardowo jest niewielkich rozmiarów i jak wszystko - co dotyczy tego sposobu aranżacji – jest prosty, funkcjonalny i pozbawiony zbędnych zdobień. Najlepiej w tej stylizacji łączącej salon z kuchnią sprawdzają się drewniane stoliki oraz wysokie krzesła barowe tapicerowane. Całość jeszcze bardziej ocieplą dodatki takie jak puchowe poduszki, ciepłe narzuty, czy obrusy, które można umieścić na stoliku w stylu skandynawskim, a także na kuchennej ladzie. Świetnie sprawdzają się także ramki na zdjęcia, świeczniki oraz żywe rośliny, które całości nadadzą tego naturalnego klimatu.
 Takie połączenie może sprawić, iż to właśnie kuchnia z salonem staną się najcieplejszym miejscem w domu pod względem aranżacji i związanego z nim komfortu.