Jednym z elementów wykorzystywanym bardzo często przy montażu rur jest obejma ślimakowa. Jednak dla osób nie mających styczności z tymi produktami oraz hydrauliką warto przeczytać artykuł i poznać najważniejsze informacje związane z tym tematem. Produkt ten najczęściej stosowany jest do łączenia dwóch różnych rodzajów przewodników lub ich otoczek. Obejma posiada charakterystyczne ząbki i cechuje się bardzo dużą wytrzymałością. Obejmy tego rodzaju cechują się zaokrąglonymi rogami, dzięki czemu nie uszkadza spajanych elementów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które mają różne zastosowania.

Zastosowanie

Dzięki wysokiej skuteczności produktów takich jak opaska ślimakowa ma ona bardzo wiele różnych zastosowań. Opaski mogą być stosowane zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, transporcie morskim, przemyśle grzewczym czy też przy systemach grzewczych. Opaska ślimakowa charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na temperatury co pozwala na jej używanie w wielu różnych przypadkach. W zależności od oczekiwań i zastosowań obejmy muszą spełniać różne wymagania. Jeśli mają być stosowane w przemyśle lotniczym to muszą być wykonane w wersji tytanowej. Wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest taki prosty, ponieważ trzeba dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania.

Rodzaje materiału, z którego robi się te opaski

Opaska ślimakowaOpaski ślimakowe wykonuje się z różnych materiałów, w zależności od zastosowań. - W1 - stal ocynkowana, galwanizowana - W2 - zamek ze stali ocynkowanej, stal nierdzewna AISi - W3 - czarna obejma taśmy, zwykle stosowana w przemyśle motoryzacyjnym - W4 - stal nierdzewna AISI 420 - W5 - stal antymagnetyczna, kwasoodporna

Jeśli chodzi o szerokość opasek to dostępne są modele o szerokości 5, 9 oraz 12 mm.

Jakie taśmy są dostępne na rynku?

Na rynku znaleźć można kilka różnych rodzajów opasek ślimakowych. Różnią się one zastosowaniem, możliwościami oraz innymi cechami.

- Obejma ślimakowa z czarną powłoką najczęściej stosowane w motoryzacji. Metal, który jest użyty w tym rodzaju obejm jest odporny na korozję.

- Obejmy perforowane - Są one wykonane w wersjach 8 oraz 12 mm. Na rynku znaleźć można wersje z materiału W1 oraz W4.

- Typu SPIRO - obejma ślimakowa tego rodzaju inaczej nazywa się mostkową. Ich zastosowanie obejmuje łączenie tworzyw sztucznych, które wzmacniane są spiralą stalową. Wyróżnić można modele z pojedynczym jak również podwójnym mostkiem, natomiast ich szerokość to 9 bądź 12 mm.

W przypadku wyboru konkretnej obejmy warto skorzystać z porad specjalistów, którzy tym zagadnieniem zajmują się przez dłuższy czas.