Schody modułowe - dlaczego warto na nie postawić?

Budowa domu nie jest łatwym procesem. Wymaga podejmowania wielu, często bardzo szczegółowych decyzji. Wśród tych decyzji jest również ta dotyczące tego, jaki rodzaj schodów zastosowany zostanie w domu. Wybór dokonany powinien zostać już na początku planowania budowy. Na rynku dostępne są różne rodzaje schodów. Dużą popularnością cieszą się te modułowe. Są one estetyczne i wytrzymałe.

Wybór schodów do domu

Schody modułowe najlepiej sprawdzą się tam, gdzie brakuje nieco metrażu do tego, aby zbudować tradycyjne, masywne schody. To także dobre rozwiązanie w przypadku kiedy chce się zaoszczędzić trochę miejsca. Najlepiej sprawdzają się w budynkach urządzonych w stylu nowoczesnym. Schody modułowe stanowią w takim przypadku idealne dopełnienie. Co ciekawe, tego typu schody często montowane są w domkach letniskowych. Głównie ze względu na to, że tego typu domki są dość małe. W związku z tym droga z parteru na piętro nie może zajmować zbyt dużo miejsca.

Rodzaj schodów modułowych

Wśród schodów modułowych wyróżnić można kilka rodzajów. Podstawowym wariantem są proste schody modułowe, w których wszystkie stopnie idą w tym samym kierunku. Innym rodzaje są schody zabiegowe. Charakteryzują się one tym, iż w pewnym momencie zmieniają one swój kierunek. W tym przypadku stosuje się zwykle odpowiednie podesty posiadające różne kształty. Warto zwrócić uwagę także na schody spiralne. Ten typ schodów modułowych stosowany jest zwłaszcza w budynkach, w których jest mało miejsca. Często są to budynki użytkowe.

Schody modułowe - dlaczego warto na nie postawić?Materiał wykonania

W kontekście schodów modułowych bardzo ważny jest materiał, z którego są wykonane. Najczęściej ten typ schodów wykonywany jest z drewna. Czasem również z drewna z domieszką metalu. Wynika to z tego, że schody drewniane wybierane są najczęściej – głównie dlatego, że są bardzo estetyczne, nadają pomieszczeniu lekkości oraz są po prostu wygodne w użytkowaniu. Schody metalowe zwykle montuje się w budynkach użytkowych. Wówczas wyglądają bardzo estetycznie, zwłaszcza jeśli budynek budowany jest w aranżacji nowoczesnej.
Jak wspomniano, wybór schodów planowany powinien być już na etapie projektowania budynku. Jest tak niezależnie od tego, jaki rodzaj schodów modułowych się wybierze. Dzięki temu budowa schodów przebiegnie bez żadnych przeszkód. Schody modułowe to idealny wybór przede wszystkim w nowoczesnych budynkach. Zwłaszcza w takich, w których liczy się każdy metr. Oszczędność miejsca to jednak nie wszystko – schody modułowe po prostu bardzo dobrze się prezentują.