Czy tani węgiel oznacza tanie ogrzewanie?

Koszty związane z ogrzewaniem domu stanowią obciążenie budżetu w okresie zimowym. Na szczęście przemyślane decyzje, oparte na wiedzy, pozwalają uchronić finansowe zasoby przed znacznym ubytkiem. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na przyjemności, co dodatkowo motywuje do wnikliwego zapoznania się z tematem. Każdy właściciel domu powinien zorientować się, który opał stanowi tani węgiel i w jakim systemie grzewczym jego spalanie jest najwydajniejsze.

Od czego zależą koszty ogrzewania?

O kosztach ogrzewania domu decydują dwa główne elementy: ilość potrzebnego ciepła, uzależniona od wielkości domu oraz szczelności izolacji cieplnej okien, drzwi i stropów; oraz źródło tego ciepła. Oznacza to, że ostateczny koszt ogrzewania jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju paliwa. Należy zaznaczyć, że tani węgiel należy rozumieć jako taki, który jest opłacalny. A opłacalność to nie tylko cena danego opału na rynku, ale również jego wydajność, czyli ile ciepła jest generowane w czasie jego zużywania. Posiadając takie informacje, można już prześledzić rynek, aby wybrać rodzaj opału, którego stosowanie przełoży się na ekonomiczne ogrzewanie.

Czy tani węgiel oznacza tanie ogrzewanie?Jakie paliwo wybrać, aby było tanio?

Z dużymi kosztami oraz poważnymi inwestycjami wiąże się stosowanie systemów grzewczych opartych na płynnym gazie. Podobnie jest w przypadku ogrzewania elektrycznego. Sprawdzonym rozwiązaniem jest węgiel. Kotły do jego spalania są dostępne w różnych wariantach cenowych, ale warto zainwestować w nowoczesny kocioł zautomatyzowany. W takich piecach stosuje się ekogroszek, który jest tanim węglem, o licznych zaletach. Charakteryzuje się wysoką wydajnością, gdyż powstaje z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości substancji niepalnych. W wyniku jego spalania powstają duże ilości ciepła, natomiast emisja tlenku siarki jest niższa niż w przypadku innych rodzajów węgla. Co więcej, powstaje mało popiołu. Jest to również tani węgiel, który realizuje ekologiczne cele, a to połączenie nie jest częste w przypadku paliw wykorzystywanych do ogrzewania domu. Spalanie ekogroszku w piecach z zastosowaną technologią automatycznych podajników zasobów powoduje obniżenie wydzielania szkodliwych substancji w spalinach.

Stosowanie taniego węgla, jakim jest ekogroszek, pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Należy jednak pamiętać, by ekogroszek zawsze kupować w workach, które zabezpieczają go przed czynnikami zewnętrznymi, a w jego stosowaniu najlepiej sprawdzają się kotły zautomatyzowane. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny – mniej spalin to czystsze powietrze.