Łazienka to bardzo ważna przestrzeń w domu. W niej domownicy dostają ładunek porannego wigoru i dobrego nastroju, w niej przygotowują się do spania po pracowitym dniu. Dlatego projekt łazienki powinien być dobrany harmonijnie i spełniać kilka celów naraz: powodować relaksującą atmosferę, być stylowy, wygodny i zdolny do rozweselania.

Co wpływa na uczynienie łazienki funkcjonalną?

Jednym z ważnych etapów renowacji mieszkania jest aranżacja łazienki. Wyposażenie łazienek jest obecnie proste, ponieważ na rynku znajduje się duży wybór akcesoriów sanitarnych. Jeżeli wiadomo, co w niej powinno się zaleźć i jakie zadania musi spełniać można uczynić ją przyjemnym miejsce do higieny i relaksu. Na początek zawsze trzeba rozważyć odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni.

Wanna, jako podstawowy produkt do zabiegów higienicznych

Kąpiel to ważny element codziennej pielęgnacji ciała i zażywania przyjemnego relaksu. Obecnie wyposażenie łazienek w wanny może obejmować różne ich kształty: prostokątne, asymetryczne, symetryczne i nietypowe. Wszystkie posiadają różną głębokość i pojemność. Sprzedawane są np. wanny akrylowe, kompozytowe, stalowo-emaliowane. Wanna zajmuje stosunkowo dużą powierzchnię i odgrywa ważną rolę. Wieczorna kąpiel jest miłą czynnością, zmierzającą nie tylko do umycia ciała, można po prostu leżeć w ciepłej wodzie, odpoczywając po ciężkim dniu pracy.

Umywalka to podręczny i niezbędny element w łazience

wyposażenie łazienekUmywalkę można nazwać centralnym elementem najczęściej używanym w łazience. Na umywalkę szczególną uwagę zwracają goście, ponieważ to w niej będą myć ręce przed kolacją. Można powiedzieć, że umywalka to twarz łazienki. Należy wybrać umywalkę, biorąc pod uwagę rozmiary i stylistykę pomieszczenia. Nie zapominając o szerokiej gamie materiałów, istnieją różne rodzaje np. stojące, zawieszone na cokole, wbudowane w blat, podblatowe.

Kabina prysznicowa to szybka i niezawodna kąpiel

Kabina prysznicowa jest alternatywą dla wanny. Trudno w niej leżeć, ale można zaoszczędzić miejsce. Zazwyczaj kabiny prysznicowe są wyposażone w głowice prysznicowe, deszczownice, urządzenia do hydromasażu, wbudowane radio. Brodzik może być: kwadratowy, prostokątny, półokrągły.

Lustro to przedmiot, bez którego nie ma łazienki

Lustro jest również integralną częścią łazienki. Z reguły jest wybierane w parze z umywalką w tym samym stylu. Na rynku można znaleźć lustra ze światłem, z półką na szczoteczki do zębów, z gniazdem na suszarkę do włosów lub golarkę elektryczną. Wszystko to sprawia, że lustro jest wygodnym i funkcjonalnym elementem wnętrza.

Miska WC równie ważnym elementem w łazience

Jeśli łazienka jest połączona z WC, należy dodać miskę sedesową do wyposażenia łazienki. Miska może być zawieszona i zamontowana na podłodze, z prostą ścianą boczną i wpuszczoną w ścianę, (gdy widoczny jest tylko przycisk zwalniający wodę).

Dodatkowe akcesoria czyniące łazienkę wygodniejszą

Trzeba rozważyć akcesoria, które sprawią, że łazienka stanie się piękniejsza i wygodniejsza.

  • Karnisz kąpielowy z zasłoną

Aby woda nie rozpraszała się we wszystkich kierunkach, można powiesić kurtynę lub szklany parawan wodny. Nie są potrzebne żadne specjalne konstrukcje, wystarczy przymocować karnisz do ściany (ma dwa punkty mocowania i jest łatwy w instalacji), wybierając pożądany kształt w zależności od łazienki.

  • Bidet coraz bardziej popularny

W Europie bidet jest powszechnym elementem wyposażenia łazienek. Jednak, aby zainstalować takie urządzenie do podmywania okolic intymnych, trzeba posiadać odpowiednio dużą powierzchnię w łazience. Bidet składa się z miski ceramicznej i baterii. Może być zainstalowany w formie wiszącej na ścianie lub stojącej na podłodze.

  • Szafka łazienkowa na akcesoria łazienkowe

Przydatne meble, w których można przechowywać akcesoria łazienkowe. Są szafki ścienne i podłogowe. Tą samą funkcję pełni szafka pod umywalką, ale jej rozmiar zwykle nie wystarcza. Można kupić wygodny słupek, który ze względu na dość dużą wysokość może pomieścić ręczniki i szlafroki.

  • Podgrzewany wieszak na ręczniki

Jest to zakrzywiona rurka, często wykonana ze stali nierdzewnej. Może być podgrzewany wieszak na wodę (taki jak w pionie gorącej wody) i elektryczny (działający z gniazdka).

  • Inne akcesoria łazienkowe

Inne akcesoria obejmują różne małe rzeczy, które nie wymagają instalacji i są łatwe do przenoszenia i wymiany. Są to uchwyty do papieru toaletowego, pojemniczki do szczoteczek do zębów, mydelniczki i tym podobne.