Optymalne warunki pracy to konieczność w każdym zawodzie. Dzięki wygodzie i zachowanej jednocześnie funkcjonalności, jesteśmy w stanie znacznie lepiej skupić się na wykonywanym zadaniu, a przez to uzyskać lepsze efekty. Dotyczy to w głównej mierze masażystów oraz rehabilitantów. Podczas ich pracy, bardzo ważny jest komfort nie tylko ich samych, ale również pacjentów, którzy korzystają z ich usług. Jest to istotne również wtedy, kiedy jest to usługa świadczona w formie mobilnej, czyli z dojazdem do klienta.

Ergonomia a wygoda klienta

łóżka do masażu

Wybierając łóżka do masażu warto pamiętać, że im są one cięższe i większe, tym większy komfort odczuwany przez klienta. Oznacza to jednak znaczne utrudnienia w transporcie sprzętu. Z tego względu, najbardziej popularny stół w przypadku usług świadczonych mobilnie to ten o wadze do 9 kg. Jeśli jednak mamy pewność, że będzie to element używany wyłącznie w salonie, możemy śmiało zdecydować się na wagę nawet do 20 kg. Aby zostały zachowane najważniejsze zasady dotyczące ergonomii, należy zwrócić szczególną na to, aby wysokość blatu była regulowana. Łóżko do masażu powinien mieć możliwość oparcia na nim dłoni przy wyprostowanych rękach dla osoby wykonującej masaż. Istotne jest również, aby blat znajdował się na wysokości bioder osoby masującej. W ten sposób znacznie poprawi się komfort świadczenia usługi i zminimalizuje się ryzyko wystąpienia kontuzji. Jeśli jednak chodzi o komfort pacjenta, to jest on proporcjonalny między innymi do grubości pianki pokrywającej łóżka do masażu - czym grubsza pianka, tym lepiej. Rozmiar stołu również ma znaczenie. Niewielkie rozmiary stwarzają zagrożenie poczucia zagrożenia upadkiem, a to z kolei nie pozwoli na pełne rozluźnienie i relaks. Kupując stół, warto również brać pod uwagę wagę potencjalnych pacjentów i do niej optymalnie dopasować wymiary.

Elementy dodatkowe

Jeśli wybieramy konkretny model stołu, warto zwrócić uwagę na to, czy w przyszłości będzie możliwość domontowania do niego dodatkowych akcesoriów. Chodzi w głównej mierze o podgłówki, podłokietniki oraz półki wydłużające. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są także wycięcia na twarz i na biust. Szczególnie powinniśmy zwracać również uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest sprzęt oraz jakość jego wykończenia. Dobrej jakości łóżka do masażu posiadają zazwyczaj długi okres gwarancyjny, dzięki czemu nie musimy się martwić ewentualnymi naprawami. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego sprzętu, warto doradzić się osób, które już od dłuższego czasu zajmują się masażem. Będą one mogły podpowiedzieć, które marki są najbardziej godne zaufania i gdzie udać się w razie potrzeby dokonania naprawy.