Trafiłeś tutaj bo słyszysz podejrzane dźwięki w grzejniku? Szumy i stuknięcia nie zapowiadają niczego dobrego dla instalacji grzewczej. Przyczyny tego zjawiska mogą być różne, ale często problemem może być zapowietrzenie instalacji grzewczej.

Co to jest odpowietrzanie?

jak odpowietrzyć podłogówkę, pellet czy ekogroszek, pompa ciepła jak działa

Odpowietrzanie to prosta czynność, która każdy z nas jest w stanie wykonać bez wzywania hydraulika. Najprościej mówiąc, odpowietrzanie to usunięcie zbędnego powietrza gromadzącego się w instalacji grzewczej. Ważny jest czas - trzeba zabrać się za to jak najszybciej. W przeciwnym wypadku grzejnik może  zacząć rdzewieć lub całkowicie się zepsuć. Nowoczesne grzejniki są wyposażone w dwa rodzaje odpowietrzników: ręczne lub automatyczne. Ręczne są montowane na grzejniku, z reguły wystarczy odkręcić odpowietrznik ręcznie lub śrubokrętem. Zawory automatyczne nie wymaga naszej pomocy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ instalacja grzewcza samoczynnie wydala powietrze z grzejników. Sposób ten charakteryzuje się bardzo dużą wygodą, ale niestety zawory automatyczne łatwo się psują i nie są polecane przez hydraulików.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?

Przyczyny mogą być zróżnicowane, ale w przypadku domów jednoosobowych gdzie woda do ogrzewania jest pobierana z sieci wodociągowej zazwyczaj chodzi o powietrze zawarte w wodzie. Taka woda oprócz związków chemicznych ma w sobie pęcherzyki powietrza. Pęcherzyki powodują charakterystyczne bulgotanie, a bulgotanie jak dobrze wiadomo jest przyczyną zapowietrzenia. Inna przyczyna to tworzywa sztuce, a konkretniej rury wykonane z tworzyw sztucznych. Fragmenty wykonane z tego tworzywa nie są do końca szczelne, przez co mogą ulegać zjawisku dyfuzji. Powietrze dostaję się do środka poprzez proces przenikania cząsteczek do środka. Jest to zjawisko naturalne i nie jesteśmy temu w stanie przeciwdziałać.

Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Zacznijmy od tego, że odpowietrzanie całej instalacji trwa dłużej niż pojedynczych grzejników. Na, początek musimy zlokalizować rozdzielacz. To właśnie niedaleko rozdzielacza na belce powrotnej znajduje się zawór odpowietrzający. Zanim się za niego zabierzemy, musimy pamiętać o kilku zasadach. Pompę instalacji należy włączyć na najwyższy poziom, a następnie zakręcić zawory na pierwszej pętli. Następnie należy odkręcić wodę i przeczekać aż zostanie przepompowana przez całą instalacje. Po poprawnym odpowietrzeniu pierwszej pętli zabieramy się do kolejnych obiegów. Pamiętaj żeby zamknąć wcześniej odpowietrzone pętle! Po zakończeniu czynności dla wszystkich pętli można otworzyć zawory i uruchomić ogrzewanie.

Odpowietrzanie zarówno pelletu czy ekogroszku

Sposobem na odpowietrzenie pieca na biomasę lub ekogroszek jest wygrzanie kotła. Polega to na utrzymywaniu temperatury powyżej 70 stopni C do momentu usunięcia pęcherzyków powietrza z kotła. Odpowietrzenie odbywa się za pomocą odpowietrzników umieszczonych na grzejnikach.

Pompa ciepła - jak działa?

jak odpowietrzyć podłogówkę, pellet czy ekogroszek, pompa ciepła jak działa

Pompa ciepła działa dzięki wymiennikowi ciepła, zwanemu parownikiem. W parowniku czynnik chłodniczy (freon) zostaje odparowywany pobierając ciepła dolnego źródła ciepła. Później wędruje do sprężarki i w wyniku sprężania temperatura gazu szybko wzrasta. Gorący gaz wędruje do skraplacza i tam dzięki skraplaniu oddaje ciepło do otoczenia. Ciecz rozchodzi się aż do rozworu rozprężnego gdzie ponownie przyjmuje postać cieczy. Powraca tak do parownika i cykl zaczyna się od nowa.