Pościel pościel nie równa - zapewne większość z nas się o tym przekonała. W obliczu ogromnej ilości rodzajów tkanin pościelowych i ich wachlarza wzorów i barw, nie mającego końca, można łatwo stracić orientację i zapomnieć o tym, co jest najważniejsze. W przeważającej większości w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wygląd pościeli, dopiero później, jeśli w ogóle, sprawdzamy jej skład i nawet jeśli nie do końca spełnia on nasze oczekiwania, to i tak często skłonni jesteśmy przymknąć na niego oko. To duży błąd. Skład ma znaczenie.

Jedną z najczęściej wybieranych tkanin pościelowych jest bawełna. Jest to bardzo uniwersalna tkanina o bardzo dobrych właściwościach przepuszczania powietrza. Równie popularne są satyna bawełniana oraz mikrofibra, które wybieramy często niekoniecznie świadomie, skuszeni przede wszystkim ich oryginalnym wyglądem.

Pościel z satyny bawełnianej

Satynę bawełnianą zdecydowanie można nazwać uszlachetnioną bawełną. Włókno bawełniane wzbogacone dodatkową ilością drobniejszych nici staje się bardziej miękkie i delikatniejsze w dotyku. Pościel z takiego włókna zapewnia komfort snu i wyjątkowe uczucie świeżości, co zawdzięcza przewiewności materiału, a przy tym jest bardzo wytrzymała. Posiada ona wszystkie cechy tkaniny bawełnianej, a zatem absorbuje wilgoć, wykazuje właściwości antyalergiczne, nie odkształca się nawet w wysokich temperaturach. Pościel satynowa jest szczególnie zalecana latem, ponieważ zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i posiada właściwości lekko chłodzące. Dużym atutem jest fakt, że satyna nie jest podatna na gniecenie, dzięki czemu zawsze wygląda wytwornie i elegancko.

Pościel z mikrowłókna

Mikrofibra to bardzo drobno tkane włókna, ich średnica nie może przekraczać 1 denier, podczas gdy średnica włókna nylonu wynosi aż 15 denier. Materiał ten składa się z kombinacji włókien poliestrowych i nylonowych. Mocna strona tej tkaniny to jej dobra chłonność oraz odporność na uszkodzenia przy wyjątkowej lekkości i delikatności. Ma znakomite właściwości antyalergiczne, ponieważ na jej powierzchni nie osiada ani kurz, ani roztocza. Ponadto, mikrowłókno znakomicie trzyma ciepło, zapewniając spokojny sen.

Niestety, pościel z mikrowłókna może kurczyć się w praniu w wyższych temperaturach, producenci zazwyczaj zalecają pranie w poniżej 40 stopniach C. Inną wadą jest tendencja tej tkaniny do gniecenia, co jest spowodowane łamaniem się bardzo cienkich włókien.

Satyna bawełniana vs mikrofibra - pielęgnacja i trwałość

O ile pościel z satyny bawełnianej można prać w wyższych temperaturach, o tyle pościel z mikrowłókna już tak odporna na temperatury nie jest. Tkanina bawełniana może być prana nawet w temperaturze 90 stopni C, tkanina z mikrowłókna zaś - w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni C. Pościel z satyny bawełnianej za to zdecydowanie dłużej schnie i może się kurczyć w praniu. Obie tkaniny dobrze trzymają kolory i przy odpowiedniej pielęgnacji, zgodnie z zaleceniami producenta, będą długo służyć. Obie również mają podobne tendencje do gniecenia się, dlatego po wypraniu i wysuszeniu warto je od razu złożyć do szafy, można też wcześniej wyprasować. Równie ważna jest kwestia grubości tkaniny, a dokładniej ilości nitek w jej splocie - im grubszy splot, tym tkanina trwalsza i dłużej będzie nam służyć. Pod względem estetycznym, oba rodzaje pościeli prezentują się bardzo elegancko, a bogactwo wzorów i kolorów pozwala dobrać idealny model uszyty na miarę swoich oczekiwań.