Piękny, zagospodarowany i funkcjonalny ogród wymaga wiele pracy, ale przede wszystkim wiedzy, która pozwala na stworzenie pięknego zakątka. Okazuje się, że absolutnie nie wystarczą dobre chęci. Potrzeba kompetencji, doświadczenia i wiedzy. Oczywiście najpierw należy zaplanować i dopiero zakładać ogród. Zanim dobrane rośliny zakupimy i posadzimy warto odpowiednio przygotować podłoże. Trzeba je spulchnić, oczyścić i corocznie wzbogacać w środki odżywcze.

Jak zrobić kompostownik?

jak zrobić kompostownik, jak pozbyć się szerszeni, jak sadzić maliny

Okazuje się, że nawóz naturalny, tak zwany kompost jest najbogatszym źródłem składników odżywczych. Jest poza tym tani i prosty do wyprodukowania, stąd warto rozważyć wykonanie kompostownika. Po pierwsze należy wybrać miejsce kompostownika, biorąc pod uwagę, że kompostownik nie może być wciąż zalewany wodą, nie może też za szybko wysychać, będąc wystawionym na działanie promieni słonecznych oraz wygląd i woń powodują, iż miejsce kompostownika jest zwykle na uboczu, w miejscu rzadko odwiedzanym. Powierzchnie pod kompostownikiem przekopujemy, wysypujemy torfem, a następnie odpadkami organicznymi, na koniec zabezpieczając kompostownik zabezpieczamy liśćmi czy skoszoną trawą. Oczywiście producenci sprzętu ogrodniczego oferują gotowe kompostowniki. Oczywiście po przygotowaniu podłoża i zakupieniu sadzonek można przystąpić do sadzenia, pamiętając, by sprawdzić w poradnikach, jak konkretne rośliny sadzić. Bo sadzenie wcale nie jest łatwe i okazuje się, że zdarza się przy tej czynności popełniać wiele błędów.

Jak sadzić maliny?

jak zrobić kompostownik, jak pozbyć się szerszeni, jak sadzić maliny

Oczywiście trzeba zacząć od przygotowania podłoża. Maliny wymagają ziemi żyznej, lekko kwaśniej i próchniczej. Wymagają dużej ilości słońca oraz osłony od wiatru. Maliny należy sadzić płytko, przykrywając 2 centymetrową warstwą ziemi i podlać. Taki początek, a następnie stosowana pielęgnacja są podstawą do uzyskania ładnie owocujących krzewów. Pielęgnując maliny nie można zapomnieć o nawożeniu i podcinaniu. Warto też pamiętać, by szkodniki nie niszczyły nam ogrodu, ani nie przeszkadzały, gdy odpoczywamy w tak wypielęgnowanym zakątku.Takimi owadami, które są niebezpieczne i uciążliwe dla nas są osy czy większe szerszenie. Szerszenie skutecznie potrafią niszczyć plony lub drzewka. Nasuwa się więc pytanie:

Jak pozbyć się szerszeni?

Od razu trzeba stwierdzić, że przepędzanie szerszeni jest zupełnie nieskuteczne, gdyż szerszenie wracają, wciąż i na nowo. Skuteczną metodą jest zakup środków chemicznych lub pułapek na szerszenie. Aktualnie bardzo skuteczne są pułapki feromonowe. Szerszenie zwabione pięknym zapachem wpadają do pułapki i topią się w przygotowanej cieczy. Można też zwyczajnie zadzwonić do jednostki Straży Pożarnej, jeśli zachodzi podejrzenie zagrożenia życia lub firmy deratyzacyjnej w pozostałych przypadkach. Można również skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, których pracownicy wyposażeni są w odpowiedni sprzęt i odzież. Nigdy sami nie powinniśmy próbować usunąć gniazda szerszeni, a to z powodu zachowania bezpieczeństwa. Szerszenie bywają niezwykle agresywne.