Wielkie, groźne, latające. Bynajmniej nie jest to opis smoków z typowych powieści fantasy. Szerszenie, bo o nich mowa, to jedne z najniebezpieczniejszych polskich owadów. Swoje gniazda zaczynają budować już wczesną jesienią, jest to zatem najlepsza pora, aby przeciwdziałać niechcianym szkodnikom.
- Spis treści:
- Jak pozbyć się szerszeni?
- Co na mszyce? - czyli jak pozbyć się roślinnych wampirów
- Domowa pułapka na owady, czyli co można zrobić z butelki plastikowej
Jak pozbyć się szerszeni?
Ostre zapachy, takie jak czosnek, ale również aromaty, wydzielane przez niektóre kwiaty - lawenda, pelargonia, bratki odstraszają szerszenie. Kwiaty te łatwo zasadzić w doniczkach a czosnek wystarczy powiesić niedaleko potencjalnego miejsca pojawienia się owadów (drzewo z dziuplą, szpara w dachu, itp.). Aby zapewnić jeszcze większą ochronę naszych domowników, warto zaopatrzyć się w moskitiery zarówno w oknach jak często otwieranych drzwi. Gdy jednak skrzydlaty napastnik dostanie się do naszego domu, lepszym rozwiązaniem okaże się środek chemiczny w postaci specjalnego sprayu. Najlepiej działać natychmiastowo, ponieważ szerszenie szybko stają się agresywne. W przypadku gdy zaobserwowaliśmy gniazdo w pobliżu miejsca zamieszkania, nie należy usuwać go samemu, ale niezwłocznie powiadomić straż pożarną, która profesjonalnie usunie zagrożenie.
Co na mszyce? - czyli jak pozbyć się roślinnych wampirów
Mszyce to jedne z najczęściej spotykanych szkodników roślin w Polsce. Rozmnażają się bardzo szybko, pojawiają niespodziewanie. Ich destrukcyjność jest ogromna, polega na wysysaniu soku z młodych pędów oraz pąków kwiatów. Do walki z nimi również przydatne są rośliny; mięta, lawenda, cebula. Domowe sposoby na mszyce, to także wyciągi. Jednym z nich jest wyciąg z mniszka lekarskiego, popularnie nazywanego mleczem. Aby go wykonać należy zmieszać ok. 40 dag liści mniszka z 10l wody, następnie miksturę odstawić na 3h. Po tym czasie można wykonać oprysk i pozbyć się pasożytów nie używając środków chemicznych - bezpiecznie zarówno dla nas, jak i naszych roślin. Przydatne może okazać się również szare mydło. Do przygotowania wyciągu, potrzebne jest ok. 20g szarego mydła rozpuszczonego w gorącej wodzie. Po ostygnięciu mieszanki, można wykonać oprysk.
Domowa pułapka na owady, czyli co można zrobić z butelki plastikowej
Do wykonania skutecznej, domowej pułapki na najbardziej uprzykrzające życie owady, takie jak; muchy, komary, osy, szerszenie, wystarczy; 1 gram drożdży, 200 gram ciepłej wody, 50 gram cukru oraz plastikowa butelka (ok. 2l). Butelkę rozcinamy mniej więcej w połowie, wodę mieszamy z cukrem, dodajemy drożdże, wkładamy górną część butelki w dolną szyjką do środka. Całość, dla lepszego efektu, najlepiej owinąć ciemnym materiałem lub papierem. Jest to świetny sposób szczególnie na komary, które swoje ofiary wybierają szukając źródeł emisji dwutlenku węgla, powstającego podczas oddychania. Pułapka wytwarza CO2 a zatem przyciąga komary a nam daje możliwość spokojnego odpoczywania w ogrodzie. Kolejnym sposobem na wykorzystanie butelki w podobny sposób, jednakże aby przyciągnąć osy, jest zastąpienie drożdżowego preparatu na mieszankę złożoną z 1 łyżki octu, 4 łyżek soli, oraz 4 łyżek cukru. Silny, słodki zapach skutecznie przyciąga osy, kompozycję tą można zastąpić też piwem.