Matcha to herbata, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Idealnie sprawdza się jako dodatek do różnego rodzaju deserów, a wszystko przez jej unikalny zielony kolor oraz ciekawą, wygodną w wykorzystaniu formę proszku. Herbata matcha wywodzi się z Japonii. To właśnie tam była najchętniej pita i często wykorzystywana podczas rytuałów "cha-no-yu". Dlaczego zdobyła serca tak wielu ludzi?

Właściwości japońskiej herbaty 

Ludzie pokochali herbatę matchę, głównie ze względu na jej niesamowite właściwości. Najpierw była wykorzystywana przez Japończyków, a następnie stopniowo zaczęła zdobywać cały świat. Teraz jest pita praktycznie w każdym miejscu dookoła globu. Oto kilka jej pozytywnych działań na organizm:

  • Herbata matcha jako silny antyoksydant

Dzięki swoim właściwościom zwalczania wolnych rodników herbata matcha oczyszcza organizm i zwalcza ich negatywny wpływ na niego. Ponadto dobrze działa na układ odpornościowy, trwale go wzmacniając. Przywraca równowagę w organizmie, dzięki czemu wszystkie procesy odbywają się dużo sprawniej. 

  • Uspokaja i wprowadza w stan relaksu

To właśnie ze względu na swoje silne działanie relaksujące jest tak chętnie pita podczas tradycyjnych rytuałów. Spożycie zaledwie jednej filiżanki herbaty matchy wprowadza organizm w błogi stan uspokojenia, nie powodując przy tym senności. Poza tym wpływa pozytywnie na motywacje i daje chęci do działania. Zwiększa wydzielanie serotoniny, dlatego stosuje się ją podczas terapii w chorobach psychicznych, szczególnie depresji. 

  • Wykorzystywana podczas odchudzania 

Herbata matcha często towarzyszy ludziom podczas zrzucania zbędnych kilogramów. Pozytywnie wpływa na metabolizm i przyspiesza trawienie, które dzięki niej odbywa się nawet cztery razy szybciej. To popularny suplement diety, a co najważniejsze - nie powoduje skutków ubocznych. 

  • Zmniejsza cholesterol 

Jest ona szczególnie polecana przy chorobach takich jak miażdżyca, ponieważ rozbija szkodliwy cholesterol, zmniejszając zagrożenie wystąpienia zawału serca nawet o 11%

Inne wykorzystanie matchy

Matcha - japońska herbata, którą warto pićZe względu na swoje silne działanie pobudzające herbata matcha jest coraz częściej stosowana jako skuteczny zamiennik kawy. Jedna filiżanka napoju powoduje uczucie wzmocnienia organizmu nawet do 6 godzin, a po tym czasie nie wprowadza w stan senności i nagłego zmęczenia. 

Jest też świetnym dodatkiem do deserów. Ma nie tylko delikatny smak, który idealnie wpasowuje się w słodkie nuty, ale również piękny zielony kolor. Dzięki swojej barwie, nadaje deserom charakteru. Szczególnie dobrze sprawdza się w naleśnikach, czekoladach czy różnego rodzaju babeczkach.

Japońska zielona herbata ze względu na swoje właściwości powinna być pita jak najczęściej. Jej wyjątkowy aromat na pewno spodoba się wielu fanom herbaty, dlatego zmiana zwykłej zielonej herbaty na matchę nie powinno to przysporzyć nikomu większego problemu.