Każde dziecko jest inne, ale każde jest oczywiście wyjątkowe. Dlatego niezależnie od tego, czy macie w domu małego sportowca, czy naukowca, aranżacja pokoju ma bardzo duże znaczenie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam ciekawe pomysły na takie pokoje. Już teraz zdradzimy, że koniczny jest zakup ramki do dyplomów, wszak należy doceniać każde osiągnięcie swojej pociechy.

O czym należy pamiętać aranżując pokój dziecka?

Jak wiadomo dla dzieci ważny jest design, ale nim przejdzie się do wyboru mebli czy łóżka należy zastanowić się nad wyborem koloru ścian. Tutaj zasada jest jedna: trzeba pamiętać, aby kolory farby nie były zbyt intensywne, gdyż wtedy dziecko może mieć problem z zaśnięciem. Zdecydowanie lepiej postawić na neutralną kolorystykę, która najlepiej się sprawdzi. Zatem biele, beże , jasne szarości, bądź też subtelne odcienie niebieskiego będą idealnym wyborem. Bardzo ważne jest oczywiście bezpieczeństwo, dlatego należy wybierać farby ekologiczne, które nie mają w sobie żadnych szkodliwych związków. Farby na bazie oleju lnianego, gdzie jako spoiwa używane są oleje roślinne, woski roślinne czy żywice, będzie doskonałym wyborem, który sprawdzi się nawet dla małych alergików czy astmatyków. Bardzo ważne są meble, które także powinny być wykonane z nietoksycznych materiałów. Nie powinny także posiadać ostrych kantów czy krawędzi. Z kolei przy wyborze oświetlenia trzeba pamiętać, że kable powinny być zabudowane i w żadnym przypadku nie mogą znajdować się na wysokości dziecka, zatem najlepiej wpuścić je za cokolikiem.

Podział pokoju na strefy

Każdy pokój dziecka niezależnie od kubatur powinien być podzielony na strefy. Dzięki temu można zapewnić maksymalną ergonomię, ale co także ważne wygodę. W strefie wypoczynku musi znaleźć się łóżko oraz funkcjonalna szafka nocna z lampką. Pamiętajcie o tym, jak ważny jest wybór materacu, dlatego absolutnie nie należy kupować modeli gąbkowych, które niestety nie zapewnią waszej pociesze odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Z kolei w strefie nauki powinno znaleźć się biurko oraz wyprofilowane krzesło z podłokietnikami. Jeżeli wasze dziecko jeszcze nie chodzi do szkoły, to nadal warto postawić na stolik z krzesełkami, gdzie może rysować czy też uczyć się pierwszych literek. Na samym końcu trzeba jeszcze przygotować strefę rozrywki, czyli wygospodarować miejsce do zabawy. Tutaj doskonałym wyborem będzie mata, albo też miękki dywan. Obok warto umieścić meblościankę, gdzie dziecko może trzymać zabawki, książki oraz ubrania. Jej częścią oczywiście musi być pojemna szafa.

Pokój małego naukowca

Wszyscy rodzice małych naukowców wiedzą, jak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do nauki takim dzieciom, wszak zdobywają one wiedzę, a często i prowadzą swoje pierwsze doświadczenia. Zatem odpowiednia aranżacja takiego wnętrza ma ogromne znaczenie. Biurko koniecznie powinno mieć duży blat, na którym zmieści się pierwszy mikroskop oraz laptop. Jeżeli dziecko spędza naprawdę dużą ilość czasu ucząc się, to wybór wysokiej jakości krzesło, która umożliwia przyjęcie odpowiedniej postawy jest bardzo ważne. Czas teraz na wybór łóżka, tutaj poza materacem istotny jest jego kształt. Można wybrać np. takie w kształcie samolotu, albo też klasyczny model, z tym że oklejony różnymi naklejkami z próbówkami czy liczbami. Ważne są też dekoracje w postaci takiej jak ramka na dyplom, która ukazuje jego sukcesy. Na wyposażeniu sprawdzą się gry edukacyjne.

Pokój małego sportowca

Aranżacja pokoju sportowca jest jeszcze łatwiejsza. Wystarczy tylko wybrać meble i biurko z motywami sportowymi – oczywiście ich wybór zależy od tego, czym dziecko się interesuje, bądź też jaki sport uprawia. Dla miłośników piłki nożnej i małych sportowców doskonałym wyborem jest łóżko w kształcie bramki. Ponadto warto zagospodarować ścianę, na której można umieścić ramki na dyplom. Z kolei na prostych półkach najlepiej umieścić puchary. Na jednej ścianie świetnie sprawdzi się też fototapeta z ulubionymi zawodnikami czy klubem. Jeżeli zastanawiacie się, jak urządzić pokój waszych dzieci, to koniecznie skorzystajcie z naszych rad. Pamiętajcie, aby docenić nawet ich małe sukcesy, a dumę możecie okazać poprzez zakup ramki do dyplomów.