Lampy ogrodowe to zagadnienie na tyle szerokie, że można by o nim napisać co najmniej średnich gabarytów książkę. Kto ma ogród lub z innych względów w temacie jest obeznany, ten wie, że jest w czym przebierać, nad czym główkować, ale też ile można za różne cuda zapłacić. 

Ogród bez oświetlenia to nie ogród?

Zapewne nie do końca, ale coś w tym jest. Zakładając ogród rzadko kto temat oświetlenia pomija, uznaje za nieistotny. Dzieje się tak ponieważ odkryliśmy jak oświetlenie sprzyja wykorzystaniu ogrodu bardziej optymalnie. Dzięki niemu nawet wieczorami możemy w nim jadać, czytać wypoczywać, a w zimie podziwiać widoki zza okna.

Nie tylko choinka chce świecić

Wybierając oświetlenie ważne jest by zwrócić uwagę nie tylko na efekty wizualne, estetyczne, które zapewni nam chociażby światło reflektora skierowane na element, który chcemy wyeksponować. Na przykład właśnie    choinkę, zwłaszcza obsypaną śniegiem w święta czy efektowne wolnostojące drzewo. Ale też wartość oświetlenia dotyczy strony praktycznej ogrodu, o której też musimy pomyśleć chcąc go użytkować bezpiecznie. W takich miejscach jak wjazd do garażu warto na przykład zastosować lampę z czujką ruchu. Schody również wymagają bardziej praktycznego rozwiązania. Ścieżki i schody oświetlić należy mocniej i tu dla przykładu sprawdzą się lampki montowane bezpośrednio w nawierzchni stanowiąc jednocześnie rozwiązanie praktyczne, jak i urozmaicając daną powierzchnię. Ale już w mniej użytkowych częściach ogrodu czy jeśli chodzi o same rośliny możemy bardziej poszaleć. Słupki, kinkiety, lampy przenośne, wiszące lampiony czy różnej wielkości kule stojące na nawierzchni. Tu mamy pole do popisu, choć głowa może od tego rozboleć. Coraz popularniejsze są lampy rozpraszające umieszczane między roślinami i skierowane do góry. Ich światło tworzy bardzo efektowne cienie.

Styl ma znaczenie, ale nie tylko

Większość z nas dobierając oświetlenie myśli o tym by było ono dopasowane do elewacji czy zastosowanego ogrodzenia i samego charakteru i wielkości ogrodu. Czyli w gruncie rzeczy należy uznać, że każdy element w ogrodzie to część jednego projektu. Tak więc, dla przykładu, styl rustykalny czyli po prostu wiejski, nie bardzo sprawdzi się przy modernistycznym  domu i równie nowoczesnym ogrodzie. Ważny jest też fakt, że inne są lampy z przeznaczeniem do ogrodu od tych stosowanych we wnętrzach. Nawet więc jeśli pokojowa lampa wydaje się nam bardzo pasująca do ogrodu, nie montujmy jej tam. Te lampy, które stosujemy na zewnątrz muszą być bardzo szczelne i odporne na warunki zmiennych temperatur i wilgoć.

Zrób to sam?

Projektowaniem ogrodów i doborem oświetlenia zajmują się firmy ogrodnicze, projektanci krajobrazu, ale też jesteśmy w stanie zrobić to sami. Jednak jeśli nawet nasadzeniami, nawożeniem i pielęgnacją też możemy zająć się sami, tak już instalacją oświetlenia może lepiej nie. Takimi urządzeniami używanymi na zewnątrz i wymagającymi specjalnych zabezpieczeń lepiej żeby zajął się specjalista. Takie elementy jak gniazdka, kable muszą być wodoszczelne i osłonięte przed ewentualnymi, a w ogrodzie możliwymi uszkodzeniami. Istotne też jest, że tak jak przy małych ogrodach do oświetlenia można użyć instalacji domowej, tak w przypadku dużych ogrodów wykonuje się nową, osobną instalację, co tym bardziej wymaga uprawnień i doświadczenia.