W epoce baroku i rokoko (XVII-XVIIIw.) bardzo dużą popularność zyskały małe stoliki przyścienne, tzw. konsole. Meble te umieszczano zazwyczaj pod lustrem i ustawiano na nich rzeźby, porcelanowe figury, zegary i wazony. Słowa "konsola" zaczęto w odniesieniu do tych stolików używać ze względu na ich podobieństwo do elementu architektonicznego o tej samej nazwie.

Co wyróżnia współczesne konsole?

Nowoczesne konsole

charakteryzują się niewielkim, półkolistym blatem osadzonym na rzeźbionych nogach. Jej historyczne wersje wykonywano głównie z drewna lub marmuru. Współcześnie meble te nadal są popularne, aczkolwiek wybór materiałów, zdobień i kształtów jest znacznie większy. W sklepach znajdziemy także konsole o prostych, surowych i abstrakcyjnych formach, odpowiednich dla stylu minimalistycznego.

Gdzie najlepiej pasują konsole?

Konsola

Konsole zazwyczaj stawia się pod lustrem w przedpokoju i wykorzystuje do odkładania torby i kluczy po powrocie do domu. Często po obu stronach zawieszonego nad nowoczesna konsolą lustra umieszcza się kinkiety. Szuflada konsoli spełnia praktyczną rolę schowka na klucze, smycz dla psa, rękawiczki, czapki itp. Przechowywanie tych wszystkich rzeczy w jednym miejscu jest sporym udogodnieniem. Konsola to mebel bardzo elegancki, stylowy i praktyczny, ale zajmujący sporo miejsca. W ciasnym przedsionku może się nie sprawdzić, ale jeśli dysponujemy większą ilością miejsca, będzie to doskonały wybór. Poza tym świadomi tego problemu projektanci tworzą także "kompkatowe" wersje nowoczesnych konsol, więc zawsze możemy sięgnąć po ten mniejszy model. A warto, bo postawiona w przedsionku, konsola już przy samym wejściu będzie robić dobre wrażenie na naszych gościach. Niektórzy stawiają konsole także w salonie lub sypialni, zawieszając nad nią telewizor.

Inny typ mebli konsolowych

Istnieje także inna definicja konsoli - meble które pozwalają na eksponowanie wielu produktów. Często taki rodzaj mebli jest wykonywany na indywidualne zamówienie każdego zainteresowanego ich zakupem klienta, aby spełniały jego oczekiwania. W każdym sklepie należy wyeksponować inny towar, właśnie dlatego znajdują się w nich różne rodzaj, jak chodzi o konsole meble. Kolejnym przykładem może być sklep odzieżowy. Tutaj sprawa nie jest jednoznaczna. To jakie meble się w nim znajdą, zależy od tego, jaki to ma być sklep, to jaki zamysł w swojej głowie ma właściciel sklepu. W każdym sklepie znajdują się wieszaki, które są najwygodniejszym sposobem na oglądanie ubrań. Oczywiście poza wystawami manekinowymi, ale ten sposób jest tylko metodą na pokazanie głównych pozycji z kolekcji.