Uprawa warzyw staje się coraz bardziej popularna za względu na modę  zdrowego odżywiania. Wiadomo, że warzywa z własnego ogródka są najzdrowsze i najsmaczniejsze. By warzywnik przynosił plony, trzeba się do tego przyłożyć, poświęcić dużo swojego czasu i posiąść podstawową wiedzę w tym zakresie. Żeby rozpocząć uprawę, należy kierować się podstawowymi zasadami. Teren pod uprawę musi być otwarty na słońce, blisko warzywnika powinno być miejsce na pobór wody, Gleba, na której będą uprawiane warzywa, powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Korzystnym pomysłem jest mieć stałe części, na których uprawiane rośliny będą zmieniać miejsce co roku, bo uniknąć wyjałowienia i chorób.

Siew, czyli kiedy siać warzywa lub owoce?

kiedy siać warzywa, jak rośnie awokado, jak sadzić cebulę

Kiedy siać warzywa możemy dowiedzieć się w każdym poradniku ogrodniczym. Pierwszy wiosenny wysiew w grunt można już robić w połowie marca. wtedy wysiewa się rzodkiewki, marchew, pietruszkę, koper, cebulę w nasionach. Większość warzyw sieje się w kwietniu, a rośliny posiadające największe wymagania, nawet w maju. Zaleca się również robić rozsady, co przyśpiesza proces uprawy warzyw. Tworząc ogródek warzywny można skorzystać z uprawy współrzędnej. Polega ona na mieszaniu roślin przy  wysiewie i sadzeniu. Daje to możliwość optymalnego wykorzystania składników w glebie oraz zmniejsza niebezpieczeństwo chorób i pojawiania się szkodników. Kiedy siać warzywa i w jaki sposób, będziemy wiedzieć nabierając powoli doświadczenia praktycznego.

Jak sadzić cebulę?

Uprawa może się także odbyć dzięki sadzeniu warzyw. Trzeba również posiąść podstawowy zakres wiedzy, jak sadzić cebulę, pomidory czy por i seler. Ważne jest przygotowanie odpowiednio bogatej gleby, jej spulchnienie oraz przygotowanie miejsca, gdzie będą rosły warzywa. Rośliny uprawiamy z własnych rozsad lub kupujemy w specjalistycznych sklepach ogrodniczych zwracając uwagę na wysoką jakość sadzonek. Następnie znajdujemy na uprawę nasłonecznione miejsce, z dala od wiatru i drzew. Jeśli trzeba, ziemię należy wzbogacić. Niektóre warzywa sadzimy w kwietniu, a niektóre w maju, po niebezpieczeństwie przymrozków. Podczas sadzenia namaczamy bryłę korzeniową i wkładamy do ziemi na wysokość, jaka była w pojemniku. Ważne są również odstępy, w jakich będą rosły warzywa. Największe przerwy robimy przy cukinii  bo ok 80 cm, a małe odstępy będzie miała sałata czy brokuły. Warzywa po zasadzeniu trzeba mocno docisnąć i oczywiście podlewać.

Owoce - uprawa

Oprócz zdrowych warzyw możemy uprawiać owoce. Będą to krzewy lub drzewa owocowe. Można się też pokusić i dowiedzieć jak rośnie awokado czy pomarańcza, a potem spróbować swoich sił przy uprawie owoców egzotycznych. Zgodnie z tradycją spotyka się w ogrodzie takie drzewa jak: jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie czy wiśnie. Najbardziej popularne krewy to porzeczka, agrest, malina, a obecnie jagoda kamczatka i borówka amerykańska. Najważniejsze zasady uprawy owoców to: odpowiednia odległość między roślinami,  nasłonecznienie i woda, żyzna gleba, a także odpowiednie nawożenie, cięcie oraz stosowanie środków owadobójczych. Jest możliwość uprawiania owoców egzotycznych, np. cytrusy, Jednak trzeba liczyć się tym, że takie owoce potrzebują innych warunków niż nasze, a przez to pojawiają się pewne ograniczenia.

Trochę egzotyki...Czyli jak rośnie awokado?

kiedy siać warzywa, jak rośnie awokado, jak sadzić cebulę

Można wyhodować krzew z pestki, a takim przykładem może być awokado. Jak rośnie awokado, można pokrótce opisać. Namoczona pestka po kiltu tygodniach pęka i ukorzenia się. Odrzucamy pestkę i resztę przesadzamy do doniczki. Temperatura uprawy musi wynosić powyżej 10 stopni. Roślina potrzebuje wilgoci. Drzewko owocuje po około 6 latach, natomiast owoce potrafią dojrzewać nawet do ośmiu miesięcy. Przykład pokazuje, że najłatwiej i najefektywniej hoduje się warzywa i owoce nasze, krajowe, lubiące klimat umiarkowany.