Przy wielu domach znajdują się ogrody, które mogą stanowić prawdziwą ozdobę całej działki i cenne miejsce do obcowania z naturą. Umieszcza się tam czasem zabudowania, a przede wszystkim różnego rodzaju rośliny. Warto pomyśleć także o drzewach, gdyż wiąże się z tym sporo zalet. Które gatunki będą do tego najlepsze?

Dlaczego warto posadzić drzewo w ogrodzie?

drzewa w ogrodzie

Poza kwestiami czysto estetycznymi, drzewa w ogrodzie mogą pomóc w uzyskaniu tam cienia, czy osłonięciu się przed oczami innych. Dodatkowo niwelują one dobiegający z okolicy hałas, a do tego pomogą w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń. Przy okazji zarówno mniejsze, jak i większe drzewa, pomogą w urozmaiceniu krajobrazu wokół domu, wpływając też na estetykę i postrzeganie samego budynku. Dobrze dobrana sosna czy inne drzewo, może zatem bardzo korzystnie odmienić wygląd ogrodu. Przed zasadzeniem takiej rośliny trzeba jednak dokładnie rozważyć jej wybór. Warto przemyśleć kwestię rozmiaru drzewa oraz tego by pasowało do innych roślin i ogólnej aranżacji.

O czym pamiętać przed posadzeniem drzewa?

W kontekście samego wyboru warto się kierować nie tylko kwestiami estetycznymi, ale też charakterystyką danych gatunków. Można się dzięki temu dowiedzieć jakich rozmiarów drzewa można się spodziewać, czy będzie ono rozłożyste i jak wymagające względem pielęgnacji. Niektóre rodzaje wymagają regularnego przycinania czy odpowiednich zabiegów, a w przypadku innych nie trzeba robić prawie nic, więc warto przemyśleć to ile czasu i zaangażowania jesteśmy w stanie przeznaczyć na dbanie o taki element ogrodu. Jest to o tyle istotne, że gdy drzewo urośnie, to jego ewentualne usunięcie może być problematyczne i wymaga konkretnych pozwoleń. Przed posadzeniem rośliny należy również dobrze oszacować odległość od wszelkich budynków i konstrukcji.

Drzewa liściaste

Zarówno w ogrodach, jak i na działkach dobrze sprawdzają się drzewa liściaste. Do najbardziej popularnych zaliczają się dęby, brzozy czy jesiony, ale może to być również klon, lipa czy efektowna wierzba. Warto brać pod uwagę rozmiary danych gatunków, w szczególności przy niewielkiej przestrzeni. Liczy się wtedy przede wszystkim to jak rozłożyste może się stać dane drzewo.

Drzewa iglaste

Wielu entuzjastów drzew w ogrodach preferuje jednak warianty iglaste, gdyż wiele takich roślin zachowuje igły i swój kolor także przez zimę. W ogrodzie doskonale sprawdzi się zatem sosna, świerk, jodła, cis czy modrzew. Warto przy tym zwrócić uwagę na konkretne odmiany, gdyż mogą być one bardzo niewielkie, ale choćby sosna żółta okaże się z czasem bardzo wysoka. Atutem iglaków jest to, że nie potrzebują one specjalnych warunków ani pielęgnacji, natomiast utrzymują się przez wiele lat.