Roboty koszące to elektryczne kosiarki, jakie raz zaprogramowane funkcjonują w pełni automatycznie. Działają codziennie: w dzień oraz w nocy, w słońcu, w deszczu, w weekend oraz w wakacje. Dyskretnie, nisko oraz dobrze, tak byśmy mogli cieszyć się czasem wolnym oraz widokiem wypielęgnowanego zielonego dywanu. Jeszcze parę lat temu były kosztownym gadżetem, o jakim ogrodnik dysponujący małym budżetem mógł jedynie pomarzyć! Obecnie automatyczne roboty koszące są zdecydowanie łatwiej osiągalne, cenowo niezwykle przystępne oraz niczym swoi domowi kuzyni – roboty odkurzające, wyręczają nas w normalnych obowiązkach.

Jak funkcjonuje robot koszący?

Jak działają roboty koszące?Reguła funkcjonowania robota koszącego jest bardzo łatwa oraz naprowadza oddziaływaniem odkurzacze automatyczne. Jest to narzędzie, jakie w umiejętny sposób skosi cały trawnik, nie wymagając od ciebie żadnej uwagi. Chociaż trasa kursu w pierwszej chwili może wydawać się niezrozumiała, w prawdzie wzory oprogramowania robota zadbają o to, aby nie został on ani jednego nieskoszonego kawałka. Po zakończeniu pracy bądź wyładowaniu akumulatorów automat mechanicznie uda się do stacji podstawowej, jaka jest równocześnie jego ładowarką.

Automatyzacja pracy z robotem koszącym

Robot koszący robi własną pracę zupełnie autonomicznie. Zaczyna się ona od wyjazdu ze stacji dokującej. Potem, zgodnie z programem pracy, jaki określa użytkownik, narzędzie kieruje się po ogrodzie, stosując wzory bądź informacje z receptorów, kosząc przestrzeń trawnika. Pamiętaj, iż programując robota możesz decydować nie jedynie o danych dniach jego pracy, lecz również o szczegółowych godzinach. Po zakończonej pracy bądź rozładowaniu baterii, automat samodzielnie powraca do stacji ładującej.


Prawie wszelkie roboty koszące zaopatrzone są w szereg receptorów, jakie mają poprawić działalność robokosiarki. Pierwszy to zlokalizowany od dołu robota sensor ujawniający proces ograniczający (poprzez proces płynie prąd o małym nasileniu). Po wkroczeniu na przewód automat wycofuje się oraz zmienia kierunek jazdy. Podniesienie bądź przechylenie robota wywoła z kolei zakończenie pracy narzędzia.

Robot koszący – jak wybrać?

Inwestycja w robota koszącego opłaca się najbardziej właścicielom ogromnych trawników, o przestrzeni chociaż 1000 m2, umieszczonych w jednej lokalizacji. Trawnik rozłożony na dwie, niepołączone strony będzie już trudnym zestawem poprzez wzgląd na sprawy instalacyjne oraz robotyzację sprzętu. Najdoskonalszym wyjściem byłoby wykorzystanie dwóch robotów dedykowanych do obsługi mniejszych przestrzeni lecz łączna suma zakupu byłaby duża.