Sen to podstawa zdrowia. Organizmy ludzi i zwierząt funkcjonują według rytmu dobowego- dzień to czas aktywności, noc jest przeznaczona na wypoczynek i sen. Regulatorem snu było i jest słonce. Ludzie budzili się wraz z jego pierwszymi promieniami  a zasypiali tuż po zachodzie. Wynalezienie sztucznego światła pozwoliło na wydłużenie dziennej aktywności, a rytm dobowy uległ przesunięciu. Później zasypiamy, lecz chcielibyśmy też później się budzić. Cóż robić, kiedy dzień wstaje wcześniej i jasne światło dzienne budzi nas po zaledwie kilku krótkich godzinach snu? Słońca nie da się wyłączyć, lecz bardzo prostym sposobem możemy sprawić, że odetniemy się od niego.

Zasłony typu blackout.

Zasłony zaciemniające

Blackout to określenie na ogromną awarię zasilania. W miastach, w których doszło do masowego wyłączenia prądu zapanowały egipskie ciemności. Producenci tkanin zasłonowych nieco żartobliwie użyli tej nazwy do określenia tego typu zasłon, które nie przepuszczają światła dziennego, sugerując, że powodują one całkowitą "awarię zasilania" światła słonecznego w naszych mieszkaniach. Zasłony zaciemniające blackout pochłaniają od 85% do 95% światła. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju tkania oraz grubości.

Gdzie najlepiej się sprawdzą zasłony blackout?

Sypialnia jest miejscem przeznaczonym do snu, więc zasłony zaciemniające sprawdzą się w niej idealnie, szczególnie latem, kiedy słońce wstaje wcześniej, a my chcemy pospać dłużej. Ponadto, przydatne są również zimą, ponieważ odgrodzą nas całkowicie od światła ulicznego. Nawet najsilniejsza latarnia uliczna umieszczona wprost przed oknem w sypialni nie zakłóci snu. Pokój dziecka to kolejne miejsce w domu, w którym warto powiesić zasłony zaciemniające. Zapewnią maluchowi nie tylko zdrowy, nocny sen, lecz również spokojną drzemkę w środku dnia.

Nie tylko ochrona przed światłem.

Specjalny sposób tkania zapewnia również właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że oprócz całkowitego zaciemnienia zasłony zaciemniające chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się mieszkania, co ma ogromne znaczenie w czasie gorącego lata. Dzięki tym właściwościom w mieszkaniu nawet w najbardziej upalne dni panuje przyjemny chłodek i nie ma potrzeby instalowania drogiej klimatyzacji. Ponadto, zasłony zaciemniające tłumią uliczny hałas. Są bardzo estetyczne. Oprócz jednolitych kolorystyczne, matowych lub o błyszczącej fakturze dostępne są coraz częściej wzorzyste lub żakardowe, z subtelnymi zdobieniami. Nie są kłopotliwe w pielęgnacji. Nadają się do prania w pralce w niskich temperaturach i łatwo się prasują. Te wszystkie właściwości tkanin blackout sprawiają, że zasłony zaciemniające warto powiesić nie tylko w sypialni i pokoju dziecka, lecz w każdym innym pomieszczeniu. Odgradzają od światła dziennego i ulicznego, chronią przed przegrzaniem mieszkania, wyciszą je i udekorują.