Jeszcze dla pokolenia naszych rodziców i dziadków sam fakt posiadania we własnym gospodarstwie domowym bieżącej wody bywał synonimem luksusu. Nie tylko na wsi, chociaż tam w szczególności, ale również w stolicy, którą trzeba było nieustannie odbudowywać oraz rozbudowywać. Na szczęście tego typu problemy to już przeszłość. Obecnie własną łazienkę, a często nawet osobną toaletę, posiada praktycznie każdy właściciel domu lub mieszkania. A coraz nowsze technologie pozwalają na dopracowanie najmniejszych detali – zarówno w zakresie wszelkich instalacji jak i estetyki wykończenia wnętrz.

Umywalka potrzebna od zaraz

baterie umywalkoweWydaje się czymś oczywistym, że umywalka powinna znajdować się zarówno w głównej łazience jak i w osobnej toalecie. To najbardziej higieniczne rozwiązanie. Chociaż niezwykle rzadko wciąż można jeszcze spotkać dawno budowane domy, w których po skorzystaniu z tego drugiego pomieszczenia użytkownicy udają się do kuchni aby umyć tam ręce nad zlewem. Dlatego zwłaszcza w takich sytuacjach, jeżeli tylko istnieje możliwość, należy koniecznie pomyśleć o uzupełnieniu wyposażenia takiej toalety o umywalkę. Tego problemu nie ma już na szczęście w nowym budownictwie. A zarówno same umywalki, jak i baterie umywalkowe występują obecnie w tak szerokiej ofercie, że biorąc pod uwagę możliwości lokalowe oraz techniczne z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model.

Krany i kraniki – czyli jakie rodzaje baterii mamy do dyspozycji?

W zależności od gabarytów samej umywalki oraz wymogów technicznych baterie umywalkowe występują w różnego rodzaju wariantach. Możemy zatem zdecydować się na baterię stojącą albo ścienną: natynkową lub podtynkową. Tradycjonaliści wybiorą prawdopodobnie mało już popularne baterie dwuuchwytowe, gdzie dopływ gorącej wody uruchamiany jest jednym pokrętłem, a zimnej – drugim tzw. kurkiem. Jednak chociaż takie rozwiązania wciąż są dostępne na rynku większość klientów stawia na wygodę, jaką dają bardziej nowoczesne, jednouchwytowe baterie umywalkowe, najlepiej z mieszaczem. Zdecydowanie łatwiej wówczas ustawić pożądaną temperaturę wody.

Inne popularne rozwiązania w tym zakresie

Oprócz tak banalnego i powszechnego udogodnienia nowe typy baterii oferują swoim użytkownikom także inne korzyści. Rozwiązaniem dla oszczędnych oraz często stosowanym w publicznych umywalniach są baterie do umywalek samozamykające. Chodzi o rodzaj baterii, które po kilkudziesięciu sekundach od uruchomienia same blokują strumień wody. Dzięki temu nie trzeba ponownie chwytać za, często niezbyt czysty - zwłaszcza przy publicznej toalecie, uchwyt kranu. A jeszcze bardziej higieniczne są baterie z czujnikiem, który sam uruchamia oraz zamyka dopływ wody.Niezależnie od rodzaju wybranej baterii – warto mieć osobną umywalkę przy każdej toalecie.