Przeciętny człowiek kojarzy sobie Grenlandię ze śniegiem, lodowcami i niedźwiedziami polarnymi, a na największej wyspie na świecie miasta również istnieją. Charakteryzują się specyficzną architekturą, atmosferą i urokliwym położeniem na wybrzeżu. Największym miastem i zarazem stolicą Grenlandii jest Nuuk, które posiada zaledwie 18 tysięcy mieszkańców.

Krótka historia nordyckiej architektury na Grenlandii

   Nuuk w języku grenlandzkim znaczy „przylądek”. Miasto powstało w 1721 roku, a założył je protestancki misjonarz Hans Egede, który pochodził z Norwegii. Miasto powoli rozwijało się w ciągu lat, powstał tam port i zakłady przemysłowe. Duńczykom udało się stworzyć niezwykle ciekawą zabudowę, wzorowaną na architekturze skandynawskiej, która stanowiła potem wzór dla innych grenlandzkich miast.

   Typowa architektura miastowa Grenlandii składała się przez wiele lat z niewielkich kolorowych domów, które wyglądały jak pudełka. Budowane one były z drewna, które trzeba było sprowadzać z Europy gdyż na Grenlandii nie było prawie w ogóle drzew. Zamieszkiwali w nich duńscy koloniści jak i miejscowa ludność Innuitów, która powoli zmieniała styl życia. Początkowo kolory wskazywały na funkcję danego budynku np. sklepy były czerwone, posterunki policji czarne, szpitale żółte, a fabryki rybne niebieskie. Z biegiem lat nie miało to już znaczenia i pojawiła się szeroka gama barw w krajobrazie miejskim.

Nowoczesna architektura wyspy

   Architektura miastowa w stolicy GrenlandiiPo II wojnie  światowej architektura miastowa na wyspie zaczęła zmieniać się bardzo szybko. Powstawały blokowiska z mieszkaniami, w których zamieszkiwała stale zwiększająca się ludność wyspy. Dzisiaj nie wystarczy już, żeby budynek był funkcjonalny, ale musi być też innowacyjny i efektowny, oparty na nordyckiej tradycji i nawiązujący do grenlandzkiej natury. Grenlandczycy do dzisiaj czują ogromny związek ze swoją przyrodą i to właśnie muszą wziąć pod uwagę architekci tworzący nowe budynki. Stare domy grenlandzkie i mieszkania w blokach były raczej niewielkie, a dzisiaj nowoczesne mieszkania powinny być jasne i duże z ogromnymi oknami od podłogi do sufitu, aby można było z nich podziwiać przepiękne widoki. Od początku XXI wieku architektura miastowa (https://architectu.pl/artykuly/idea-integralnych-miast) w Nuuk zmienia się nie do poznania. Burzone są stare bloki betonowe, a na ich miejsce powstają nowe. Powstała także nowa dzielnica mieszkaniowa Qinngorput. Małych jednorodzinnych i kolorowych domków już się właściwie nie buduje.

Przykłady dzisiejszej architektury grenlandzkiej 

   Nowoczesne budynki i bloki mieszkalne posiadają już stonowane i naturalne barwy. Do najciekawszych budowli ostatnich lat w Nuuk należy centrum kultury o nazwie „Katuaq”, którego fasada zbudowana została w kształcie fali, co miało nawiązywać do zorzy polarnej. W kształcie fali zbudowany został również dach kąpieliska „Malik”. Budynek ten uważa się za jeden z najpiękniejszych tego typu w krajach skandynawskich. Pływający w basenie mają niesamowity widok na góry, które rozciągają się za wielkimi oknami. Obok centrum kultury znajduje się wieżowiec z centrum handlowych „Nuuk Center”, który powstał w 2012 roku. Do dzisiaj to najwyższy budynek w całej Grenlandii. Innym ciekawym budynkiem w stolicy jest Uniwersytet Grenlandzki, który dzięki użyciu naturalnych materiałów idealnie wtopił się w otaczający krajobraz.