Systemy grzewcze oraz chłodnicze to prawdziwe zbawienie dla całej ludzkości. Dzięki nim, za pomocą prostych regulatorów, możemy dostosować panującą w naszych pomieszczeniach temperaturę do ulubionych poziomów. Nie trzeba się męczyć w upale, nie trzeba też marznąć. Chłodne powietrze może spokojnie krążyć nawet w domach zbudowanych na terenach pustynnych, jak na przykład w Las Vegas. Warto znać systemy klimatyczne i części, z których są skonstruowane. Ułatwia to komunikację z technikami konserwującymi i pracownikami sklepów z elementami klimatyzacji. Dzisiaj przyjrzymy się czemuś, co nazywane jest pompką skroplin lub pompą kondensatu.

Odprowadzanie zbędnej wody

wiatraki

Co to jest pompa kondensatu? Pompka skroplin jest szczególnym rodzajem pompy używanej do pompowania kondensatu (czyli wody) wytwarzanego w piecu grzewczym lub chłodzącym, chłodnictwie, piecu kondensacyjnym lub systemie pary. W procesie HVAC lub chłodniczym powstaje woda, której kondensat należy odprowadzić z systemu. Proces kondensacji zwykle występuje, gdy powietrze przechodzi przez zimną cewkę parownika podczas procesu chłodzenia. W wyniku tego wilgoć, która gromadzi się na cewce, spływa do miski spustowej umieszczonej pod cewkami. Niektóre systemy są w stanie wykorzystać siłę grawitacyjną do przepływu wody gromadzącej się na misie spustowej. Istnieje jednak wiele przypadków, w których systemy klimatyzacji wymagają użycia pompy kondensatu, aby wypuścić wodę i zapobiec jej kapaniu na podłogę lub poddasze. Pompka skroplin stosowana w systemie mieszkalnym ma zwykle napięcie 120 V i jest stosunkowo prosta w obsłudze. Trzeba jednak pamiętać, że regularna kontrola tego urządzenia ma kluczowe znaczenie. Nie chcemy przecież znaleźć wody na całym dywanie, meblach lub wielkich zaciekach na suficie. Dobrym pomysłem jest więc regularne sprawdzenie, czy klimatyzator dobrze wykorzystuje pompę podczas pracy.

Specyfikacja pompki

Generalnie pompa kondensatu ma następujące specyfikacje i funkcje, które powinno się znać, jeżeli ma się do czynienia z systemami klimatyzacji. Pierwszym ważnym elementem pompki skroplin jest przełącznik pływakowy. Służy on do uruchamiania pompy. Gdy woda osiągnie ustawiony poziom, przełącznik pływakowy włączy pompę, aż woda zostanie spuszczona ze zbiornika. Gdy to nastąpi, przełącznik wyłączy pompę. Pojemność typowego zbiornika pompy zwykle waha się od połowy do jednego galona. Mniejsza pompa może nie mieć żadnego zbiornika, ale jest umieszczona bezpośrednio na misce spustowej, aby wypompować wodę kondensacyjną z miski. Jeśli odkryjemy, że pompa kondensatu nie działa prawidłowo, trzeba natychmiast skontaktować się z serwisem w celu rozwiązania problemu i naprawy lub wymiany pompy.