Projektowanie domu – jak się do tego zabrać

Własne M to marzenie wielu osób, które realizowane jest w różnym wieku. Zazwyczaj marzący o własnym domu mają w głowach pewne zarysy tego, jak mają wyglądać poszczególne pomieszczenia i udzielają licznych wskazówek architektom, podczas szkicowania projektu.

Co jest ważne?

Wielkość domu. Musi być dostosowana nie tylko do liczby domowników, ale też do potrzeb. W taki sposób, aby był on łatwy i tani w eksploatacji. Dom jednorodzinny w przeciwieństwie do mieszkania w bloku ma to do siebie, że można w nim zaaranżować schowki w różnych miejscach i zakamarkach (również pod schodami), co w blokach jest mało możliwe. Dobrze jest też przemyśleć przebieg wszystkich pomieszczeń, tak, aby było jak najbardziej funkcjonalnie. Bardzo ważne są stacje pompowo-rozdzielnicze jak i systemy ciepłownicze.

Czego nie ma w blokach a jest w domach jednorodzinnych

O ile w nowo budowanych blokach przeznacza się miejsce na garaże, o tyle w starszym budownictwie samochody parkowane są na podwórku. Natomiast w domach garaż to podstawa. Dobrze jest więc zaprojektować takie pomieszczenie o większej powierzchni, by móc tam przechowywać nie tylko pojazdy, ale też zbędne akcesoria.

Innym takim miejscem jest kotłownia. Bardzo ważnym aspektem jest prawidłowy przebieg instalacji sanitarnych, dlatego przy projektowaniu domu trzeba uwzględnić kotłownię, a w niej m.in. kocioł grzewczy. To dzięki niemu możliwe jest m.in. ogrzewanie wody.

I spiżarnia – niektórzy w blokach organizują ją w piwnicach, ale znacznie lepiej mają mieszkańcy domów, którzy mogą przeznaczyć na nią trochę więcej miejsca.

Dom to duża inwestycja, dlatego dobrze zabrać się do niej już od podstaw, czyli od projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *